Tak jsem zase byla po dlouhé době na pár dní v ČR. Čekala mě úžasná setkání s rodinou a přáteli a užila jsem si každou minutu z nich. Do ropuší nory jsem se pak vrátila večer a na žádné nákupy už nedošlo, a druhý den ráno se nám... prostě nechtělo :-) Takže – co si uvaříme? A jako už potisící, opět mě zachránila italská kuchyně. Variací na těstoviny nebo rizoto je tolik, že něco vymyslíte prostě vždycky! A většinou to chutná božsky, nemluvě o tom, že příprava zabere do půl hodiny. Tentokrát mi padl zrak na sušené houby v poličce a na světě za chvilku bylo
Hříbkové rizoto (Risotto ai funghi porcini) 4 porce
400 g rýže na rizoto
olivový olej
1 cibule
2 stroužky česneku
2 velké hrsti sušených hříbků
půl skleničky bílého vína
kuřecí nebo zeleninový vývar, horký
sůl, pepř
zelená petrželka
máslo
parmezán
Začneme trochu s předstihem houbami, které cca na hodinu namočíme do teplé vody, poté vymačkáme a pokrájíme na menší kousky, je-li třeba. Tekutinu uschováme. Na oleji zesklovatíme drobně posekanou cibulku a česnek – nesmí zhnědnout. Přidáme houby a rýži, chvilku necháme osmahnout, poté vlijeme víno a necháme odpařit. Dále postupně přiléváme vývar střídavě s vodou z hub a mírně vaříme, dokud rýže není na skus – trvá to podle druhu rýže cca 20 minut. Měli bychom dosáhnout krémové konzistence, kterou nakonec ještě podtrhneme přidáním másla a sýra – to už můžeme udělat mimo plamen. Pořádně promícháme, dochutíme solí, pepřem a sekanou petrželkou a je hotovo! Na talíři můžeme ještě ozdobit zbytkem petrželky a hoblinkami parmezánu.
Na závěr malá poznámka: to, co se tradičně vaří v ČR jako rizoto, má s tím autentickým pramálo společného. Tam se suroviny vaří postupně společně, nesmíchávají se až na konci, a také konzistence je úplně jiná – krémová, rozhodně ne sypká, ale ani rozvařená.
A co vy, děláte rizoto po česku, po italsku, nebo máte rádi obě verze? A s čím ho máte nejraději?
Vaše Rop
