Za pár dní tu máme Silvestr. Já sice zrovna nepatřím
k milovníkům tohoto dne a velkých hlučných oslav vůbec, no ale něčím speciálním se s tím starým rokem přece
jenom loučíme asi všichni. Pokud ještě nemáte jasno, co ozdobí váš
silvestrovský stůl, mám tady pro vás něco super. Tenhle recept se v naší
rodině dělá už nejmíň 25 let. Moje máma ho kdysi dávno dostala od kolegy
z práce a všichni jsme si tuhle slanou rychlovku zamilovali hned napoprvé.
Takže dnes tu pro vás mám neuvěřitelně jednoduché a rychlé slané pečivo, u
kterého dám ruku do ohně, že vám zmizí ze stolu rychlostí blesku. Kromě
Silvestra se samozřejmě hodí na jakoukoli jinou oslavu (bývalí kolegové si
možná vzpomenou, že jsem je dělala na svoje narozeniny) a nebo prostě jenom
tak, když máte chuť na něco slaně křupavého. Prosím, seznamte se:
Sýrové
čtverečky
250g hladké
mouky
250g
strouhaného sýra (Zase budu lobovat za zralý čedar, ale zkuste prostě ten sýr,
který máte nejradši. Tenkrát před lety jsme začínali s obyčejným eidamem a i
tak byly skvělé. Jenom příliš nedoporučuju nasládlé sýry typu ementál nebo
madeland – chuť pak není tak výrazná.)
200g másla z
lednice, nastrouhaného nahrubo (nebo jen nasekaného nožem)
prošlehané vejce
na potření
ořechy nebo
mandle na ozdobu
Postup je stejně jednoduchý jako název a výčet surovin.
Předehřejeme si troubu na 180°C. Z mouky, sýra a másla vypracujeme hladké těsto,
rozválíme na placku cca 4 mm silnou a rádýlkem nebo kolečkem na pizzu rozkrájíme
na čtverečky. Nožem to jde samozřejmě taky, jenom je to pomalejší. Čtverečky
nemusí být nijak pravidelné, o to nám vůbec nejde. Naskládáme je na plech
vyložený pečícím papírem, potřeme vejcem, ozdobíme ořechem nebo mandlí (já
nejradši používám plátkové mandle) a upečeme dozlatova. Před nenechavci
chráníme vlastním tělem, jinak budeme muset péct znova.
A co vy, máte nějaký osvědčený recept, který na Silvestra
nikdy nesmí chybět? Pochlubte se!
Vaše Rop




