Tak jsem si
říkala, že jsme tu zatím neměli nic sladkého. Není za tím záměr: peču ráda,
jenom těch strávníků není zrovna moc, takže si to neužívám tak často, jak bych
ráda. Asi i proto mám v oblibě recepty, které nemusí být pouze dezertem po
hlavním jídle, ale dají se použít kdykoli během dne, jako luxusní snídaně,
lehký oběd či večeře, anebo jenom tak, třeba když přijdete vymrzlí z venku
a máte chuť na něco sladkého, teplého, voňavého...
Jak už víte,
k ověřené klasice ráda přidávám nějakou vlastní drobnost, osobní dotek,
ale u tohoto jídla mám tuhle základní verzi asi nejradši. Voňavá pečená jablka,
skořice, máslo, cukr... Už víte? Crumble!
Jablečný crumble
(2 větší porce)
3 oloupaná jablka
zbavená jádřinců a nakrájená na větší kousky
60 g cukru,
nejlépe třtinového
kousek celé
skořice, pár hřebíčků, hvězdička badyánu
šlehačka
k podávání, nebo vanilková zmrzlina, nebo co máte rádi
drobenka:
100 g hladké
mouky
60 g studeného
másla
40 g cukru, opět
nejlépe třtinového
Cukr nasypeme do
hrnce, promícháme s jablky a kořením a dusíme na menším plameni pod
poklicí doměkka. Není třeba přidávat žádnou vodu, jablka jí pustí tak akorát.
Občas zamícháme, aby se nám dobrota nepřipálila. Jablka by měla být měkká, ale
ne rozvařená na kaši, a tekutina by se měla téměř úplně odpařit. Když je hotovo
(cca 20 minut, ale čas je opravdu jen orientační), vybereme koření a jablka
nasypeme do ohnivzdorné formy a necháme vychladnout. Mezitím si zapneme troubu
na 160 stupňů a připravíme si drobenku: cukr promícháme s moukou a prsty
promneme s máslem, abychom dostali sypkou, hrudkovitou hmotu. Nasypeme na
jablka a šup s tím do trouby. Pečeme do zlatohněda asi 25 minut. Crumble můžeme
jíst teplý, vlažný nebo studený, dobrý bude pořád. Já mám nejradši tu
prostřední variantu, s kopečkem dohusta ušlehané smetany.
Co vy a crumble?
Znáte, děláte? S jakým ovocem jej máte nejradši?
Vaše Rop


