Když se mě někdo ptá, jakou kuchyni nejradši vařím,
mívám s odpovědí trochu problém. Já prostě ráda vařím to, co mě už při
čtení receptu inspiruje, představuju si chuť a vzhled toho jídla, případně
přemýšlím, co by se ještě dalo vylepšit. Ve výsledku to vypadá tak, že se u nás
doma plynule střídá kuchyně italská, česká, anglická, indická, čínská, mexická,
francouzská a mnoho dalších spolu s jídly, která si pamatuju
s dětství a občas si je hrozně ráda dám a nebo prostě s tím, co mě
zrovna napadne vyzkoušet a nemá to žádný ověřený původ krom ropuší hlavy.
Přesto – kdybych byla pod pohrůžkou doživotního zastavení
přísunu čokolády nucena si vybrat, byla by to kuchyně italská. V různě
intenzivním kontaktu s Itálií, pracovním i osobním, jsem strávila dobrou
polovinu života, a to už se na člověku podepíše. Italská kuchyně není
komplikovaná. Staví na vynikající chuti jednoduchých, čerstvých surovin spíš
než na receptech, kde jen výčet ingrediencí připomíná F. L. Věka a příprava
jídla zabere tři dny. To je přesně, co mě baví.
Dneska se tedy z Anglie přesuneme dolů na jih.
Tuším, že nikdo, kdo se zajímá o vaření,
neslyší o spaghetti carbonara poprvé.
Jejich původ není úplně jasný, jak už to u tradičních receptů bývá.
Nejrozšířenější verze praví, že to bylo tradiční jídlo fyzicky těžce pracujících
uhlířů z okolí Říma (carbonari = uhlíři), jiná zase, že uhlí připomíná
hojné posypání pepřem na závěr. Možná ale tohle jídlo vůbec nepochází
z Itálie a začali ho připravovat až italští přistěhovalci v Americe.
A tím se dostáváme k věčným bojům o tu „jedinou a pravou“ verzi téhle
dobroty. Než mě začnete kamenovat, já VÍM, že puristé připravují tohle jídlo
malinko jinak. Ale tohle není o purismu. Je to jednoduše o tom, že jsem
vyzkoušela hodně (opravdu hodně) různých verzí, a chci se s vámi podělit o
tu, která lahodí mým chuťovým buňkám ze všech nejvíc.
Ropuší verze
špaget Carbonara (4 porce)
400g špaget
1 lžíce
olivového oleje
300g pancetty
nakrájené na kostičky (seženete třeba v Lidlu už nakrájenou)
2 oloupané
stroužky česneku
2 vejce plus 4
žloutky
100 ml smetany,
nejlépe 40%
cca 120 g jemně
strouhaného sýra, ideálně směs parmezánu a pecorina, případně jen jedno
z toho
2 lžíce jemně
nasekané hladkolisté petrželky
sůl, pepř
Vejce, smetanu a sýr si vyndáme z lednice aspoň 2
hodiny předem – potřebujeme pokojovou teplotu. Metličkou všechno prošleháme
v misce (trochu sýra si necháme na dokončení), ochutíme solí a pepřem.
Do větší pánve nalijeme olej, přidáme pancettu a celé
stroužky česneku naplocho rozmáčklé nožem a pomalu smažíme. Pancetta by měla
pustit tuk (ten pak můžeme částečně vylít) a pěkně zčervenat. Když je hotovo,
česnek vyndáme a vyhodíme.
Uvaříme špagety podle návodu, jen o minutu kratší dobu,
než je uvedeno. Ke konci vaření si nabereme trochu vody ze špaget do hrnku a
odložíme stranou. Mezitím dáme pancettu znovu na mírný oheň. A teď je potřeba
pracovat rychle. Slijeme špagety, dáme je do pánve s pancettou a promícháme.
Stáhneme z ohně, přilijeme vaječnou směs a petrželku a pořádně promícháme.
Vejce by měla obalit všechny špagety a teplem z nich se i uvařit. Míchejte
pár vteřin mimo oheň, to by mělo stačit. Pokud bude směs stále tekutá, dejte
pánev zpátky na VELMI MÍRNÝ oheň a míchejte, dokud nezhoustne. Pokud je naopak příliš
suchá, přilijte trochu vody odložené v hrnku a opět promíchejte. A je
hotovo! Špagety dáme na talíř (talíře na těstoviny vždycky předem nahřívám),
jemně posypeme zbytkem sýra a spoustou čerstvě mletého pepře.
Vychlazené bílé víno se jeví jako ideální doplněk, ale
fantazii se meze nekladou.
Poznámka na závěr. Zkuste carbonaru – je fakt strašně
dobrá J Při
její přípravě mějte na paměti dvě zásadní věci. Zaprvé, omáčka by měla přilnout
k těstovinám a dodat jim krásný lesk, rozhodně by v ní neměly plavat.
Zadruhé, děláme carbonaru, ne špagety s míchanými vejci. Proto by se
finální fáze přípravy měla odehrávat mimo oheň. Jinak ale – zkuste mou verzi,
zkuste i jiné, zjistěte, co vám nejvíc chutná a toho se držte. Pokud to bude
originální verze, výborně. Ale nedávejte jedné z nich přednost jenom
proto, že je to ta „správná“.
Jste carbonara-puristé, nebo přijímáte i obměny? Jaké
máte zkušenosti s carbonarou v restauracích? Vaříte si ji i doma? A
jak?
Vaše Rop

Miluju carbonara! Mnohokrát jsem v minulosti vyrobila špagety s míchanými vejci a už jsem házela flintu do žita. Pak jsem ale odhalila dvě zásadní podmínky, které je nutné splnit, aby to bylo ono. 1) Vejce se opravdu musejí vmíchat MIMO oheň (dávám celá). 2) Ingredience se nesmí ošidit - bez kvalitního sýra a dostatečného množství pancetty je to k ničemu. Diky za tip se smetanou, vyzkouším! :)
OdpovědětVymazatPřesně tak! Já mám na kontě pár carbonar, které byly sotva jedlé, hromadu "vcelku dobrých" a občas se vyskytne nějaká ta wow verze :-) Smetana je tam trochu navíc, nemá přebít chuť vajec, ale krásně ty těstoviny zvlhčí. Stačí jí troška. Mňam.
Vymazat