čtvrtek 10. prosince 2015

CO JE VLASTNĚ CARBONARA A PROČ NEJSEM TĚSTOVINOVÝ PURISTA?

 

 
Když se mě někdo ptá, jakou kuchyni nejradši vařím, mívám s odpovědí trochu problém. Já prostě ráda vařím to, co mě už při čtení receptu inspiruje, představuju si chuť a vzhled toho jídla, případně přemýšlím, co by se ještě dalo vylepšit. Ve výsledku to vypadá tak, že se u nás doma plynule střídá kuchyně italská, česká, anglická, indická, čínská, mexická, francouzská a mnoho dalších spolu s jídly, která si pamatuju s dětství a občas si je hrozně ráda dám a nebo prostě s tím, co mě zrovna napadne vyzkoušet a nemá to žádný ověřený původ krom ropuší hlavy.
 
Přesto – kdybych byla pod pohrůžkou doživotního zastavení přísunu čokolády nucena si vybrat, byla by to kuchyně italská. V různě intenzivním kontaktu s Itálií, pracovním i osobním, jsem strávila dobrou polovinu života, a to už se na člověku podepíše. Italská kuchyně není komplikovaná. Staví na vynikající chuti jednoduchých, čerstvých surovin spíš než na receptech, kde jen výčet ingrediencí připomíná F. L. Věka a příprava jídla zabere tři dny. To je přesně, co mě baví.
 
Dneska se tedy z Anglie přesuneme dolů na jih.
 
Tuším, že nikdo, kdo se zajímá o vaření, neslyší o spaghetti carbonara poprvé. Jejich původ není úplně jasný, jak už to u tradičních receptů bývá. Nejrozšířenější verze praví, že to bylo tradiční jídlo fyzicky těžce pracujících uhlířů z okolí Říma (carbonari = uhlíři), jiná zase, že uhlí připomíná hojné posypání pepřem na závěr. Možná ale tohle jídlo vůbec nepochází z Itálie a začali ho připravovat až italští přistěhovalci v Americe. A tím se dostáváme k věčným bojům o tu „jedinou a pravou“ verzi téhle dobroty. Než mě začnete kamenovat, já VÍM, že puristé připravují tohle jídlo malinko jinak. Ale tohle není o purismu. Je to jednoduše o tom, že jsem vyzkoušela hodně (opravdu hodně) různých verzí, a chci se s vámi podělit o tu, která lahodí mým chuťovým buňkám ze všech nejvíc.
 
 
Ropuší verze špaget Carbonara (4 porce)
 
400g špaget
1 lžíce olivového oleje
300g pancetty nakrájené na kostičky (seženete třeba v Lidlu už nakrájenou)
2 oloupané stroužky česneku
2 vejce plus 4 žloutky
100 ml smetany, nejlépe 40%
cca 120 g jemně strouhaného sýra, ideálně směs parmezánu a pecorina, případně jen jedno z toho
2 lžíce jemně nasekané hladkolisté petrželky
sůl, pepř
 
Vejce, smetanu a sýr si vyndáme z lednice aspoň 2 hodiny předem – potřebujeme pokojovou teplotu. Metličkou všechno prošleháme v misce (trochu sýra si necháme na dokončení), ochutíme solí a pepřem.
Do větší pánve nalijeme olej, přidáme pancettu a celé stroužky česneku naplocho rozmáčklé nožem a pomalu smažíme. Pancetta by měla pustit tuk (ten pak můžeme částečně vylít) a pěkně zčervenat. Když je hotovo, česnek vyndáme a vyhodíme.
Uvaříme špagety podle návodu, jen o minutu kratší dobu, než je uvedeno. Ke konci vaření si nabereme trochu vody ze špaget do hrnku a odložíme stranou. Mezitím dáme pancettu znovu na mírný oheň. A teď je potřeba pracovat rychle. Slijeme špagety, dáme je do pánve s pancettou a promícháme. Stáhneme z ohně, přilijeme vaječnou směs a petrželku a pořádně promícháme. Vejce by měla obalit všechny špagety a teplem z nich se i uvařit. Míchejte pár vteřin mimo oheň, to by mělo stačit. Pokud bude směs stále tekutá, dejte pánev zpátky na VELMI MÍRNÝ oheň a míchejte, dokud nezhoustne. Pokud je naopak příliš suchá, přilijte trochu vody odložené v hrnku a opět promíchejte. A je hotovo! Špagety dáme na talíř (talíře na těstoviny vždycky předem nahřívám), jemně posypeme zbytkem sýra a spoustou čerstvě mletého pepře.
Vychlazené bílé víno se jeví jako ideální doplněk, ale fantazii se meze nekladou.
 
Poznámka na závěr. Zkuste carbonaru – je fakt strašně dobrá J Při její přípravě mějte na paměti dvě zásadní věci. Zaprvé, omáčka by měla přilnout k těstovinám a dodat jim krásný lesk, rozhodně by v ní neměly plavat. Zadruhé, děláme carbonaru, ne špagety s míchanými vejci. Proto by se finální fáze přípravy měla odehrávat mimo oheň. Jinak ale – zkuste mou verzi, zkuste i jiné, zjistěte, co vám nejvíc chutná a toho se držte. Pokud to bude originální verze, výborně. Ale nedávejte jedné z nich přednost jenom proto, že je to ta „správná“.
 
 
Jste carbonara-puristé, nebo přijímáte i obměny? Jaké máte zkušenosti s carbonarou v restauracích? Vaříte si ji i doma? A jak?
 
Vaše Rop


2 komentáře:

  1. Miluju carbonara! Mnohokrát jsem v minulosti vyrobila špagety s míchanými vejci a už jsem házela flintu do žita. Pak jsem ale odhalila dvě zásadní podmínky, které je nutné splnit, aby to bylo ono. 1) Vejce se opravdu musejí vmíchat MIMO oheň (dávám celá). 2) Ingredience se nesmí ošidit - bez kvalitního sýra a dostatečného množství pancetty je to k ničemu. Diky za tip se smetanou, vyzkouším! :)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Přesně tak! Já mám na kontě pár carbonar, které byly sotva jedlé, hromadu "vcelku dobrých" a občas se vyskytne nějaká ta wow verze :-) Smetana je tam trochu navíc, nemá přebít chuť vajec, ale krásně ty těstoviny zvlhčí. Stačí jí troška. Mňam.

      Vymazat

Zajímá mě, co si myslíte.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...