Ropucha měla první blogokrizi.
Nějak mi najednou nepřišlo nic dost zajímavé, internet se mi
zdál plný fotek a receptů tak dokonalých, jako moje nikdy nebudou, a padly na
mě chmury. Trvaly hezkých pár dní a přiznám se, občas jsem si říkala, jestli má
vůbec smysl pokračovat.
Pak mi ale došlo, že nemá cenu Ropuchu srovnávat s ostatními
blogožabkami. Píšu pro sebe a pro vás. A tím “vás” myslím všechny ty, se
kterými se znám i neznám, ale spojuje nás minimálně jedna věc: máme rádi skvělé
jídlo. Cíl ropušího konání je úplně jednoduchý – chci předat dál svou radost z
kreativní kuchyně, a pokud se najde byť i jeden jediný člověk, který něco podle
mě zkusí a užije si to a bude se olizovat až za ušima a prostě bude mít ze
svého jídla radost, stojí to zato.
To jen abyste věděli. A teď: na krizi se báječně hodí domácí
vaječňák! Je to panák rumu a dezert v jednom, není to vůbec složité a s
vaječňákem z obchodu se to vůbec nedá srovnávat. Kvá!
Sladce rumové
pohlazení
1 slazené kondenzované mléko
200 ml mléka
80 g třtinového cukru
150 ml rumu (neboli “rumu”, protože tuzemák je na tohle prostě nej)
200 ml mléka
80 g třtinového cukru
150 ml rumu (neboli “rumu”, protože tuzemák je na tohle prostě nej)
1 vanilkový lusk
4 žloutky
Vanilkový lusk po délce rozřízneme a vyškrábneme z něj nožem
semínka. Do skleněné nebo keramické mísy nalijeme mléko a kondenzované mléko, přisypeme
cukr, vanilková semínka a přihodíme i vydlabaný vanilkový lusk pokrájený na
menší kousky. Vše metličkou promícháme a zašleháme žloutky. Mísu postavíme nad
horkou vodní lázeň (pozor, nesmí se přímo dotýkat vařící se vody) a za častého
míchání necháme směs zhoustnout. Když je hustá a horká, odstavíme ji z tepla a
přilijeme rum. Necháme vychladnout, občas prošleháme. Přecedíme do láhve s
uzávěrem a dáme do chladu. Pokusíme se vydržet aspoň tři dny – bude to ještě
lepší! Můžeme ozdobit špetkou skořice.
Dejte mi vědět, jestli tuhle dobrotu zkusíte a/nebo děláte něco
podobného, třeba podle archívního rodinného receptu!
Těším se na vás.
Vaše Rop

Tak tohle musím vyzkoušet! :) ...a jsem ráda, že blogokrize přešla, byla by to škoda!
OdpovědětVymazatDěkuju Baru! A dej vědět, jak to dopadlo :-)
Vymazat