středa 20. ledna 2016

CO VZNIKLO Z KRIZE A JAK JSEM JI ZAHNALA?



























Ropucha měla první blogokrizi.

Nějak mi najednou nepřišlo nic dost zajímavé, internet se mi zdál plný fotek a receptů tak dokonalých, jako moje nikdy nebudou, a padly na mě chmury. Trvaly hezkých pár dní a přiznám se, občas jsem si říkala, jestli má vůbec smysl pokračovat.
Pak mi ale došlo, že nemá cenu Ropuchu srovnávat s ostatními blogožabkami. Píšu pro sebe a pro vás. A tím “vás” myslím všechny ty, se kterými se znám i neznám, ale spojuje nás minimálně jedna věc: máme rádi skvělé jídlo. Cíl ropušího konání je úplně jednoduchý – chci předat dál svou radost z kreativní kuchyně, a pokud se najde byť i jeden jediný člověk, který něco podle mě zkusí a užije si to a bude se olizovat až za ušima a prostě bude mít ze svého jídla radost, stojí to zato.

To jen abyste věděli. A teď: na krizi se báječně hodí domácí vaječňák! Je to panák rumu a dezert v jednom, není to vůbec složité a s vaječňákem z obchodu se to vůbec nedá srovnávat. Kvá! 


Sladce rumové pohlazení

1 slazené kondenzované mléko
200 ml mléka
80 g třtinového cukru
150 ml rumu (neboli “rumu”, protože tuzemák je na tohle prostě nej)
1 vanilkový lusk
4 žloutky 

Vanilkový lusk po délce rozřízneme a vyškrábneme z něj nožem semínka. Do skleněné nebo keramické mísy nalijeme mléko a kondenzované mléko, přisypeme cukr, vanilková semínka a přihodíme i vydlabaný vanilkový lusk pokrájený na menší kousky. Vše metličkou promícháme a zašleháme žloutky. Mísu postavíme nad horkou vodní lázeň (pozor, nesmí se přímo dotýkat vařící se vody) a za častého míchání necháme směs zhoustnout. Když je hustá a horká, odstavíme ji z tepla a přilijeme rum. Necháme vychladnout, občas prošleháme. Přecedíme do láhve s uzávěrem a dáme do chladu. Pokusíme se vydržet aspoň tři dny – bude to ještě lepší! Můžeme ozdobit špetkou skořice.


Dejte mi vědět, jestli tuhle dobrotu zkusíte a/nebo děláte něco podobného, třeba podle archívního rodinného receptu!

Těším se na vás.
Vaše  Rop

2 komentáře:

  1. Tak tohle musím vyzkoušet! :) ...a jsem ráda, že blogokrize přešla, byla by to škoda!

    OdpovědětVymazat

Zajímá mě, co si myslíte.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...